Menu

Centrum Psychologiczno-Rozwojowe

Helena Zarzecka

Co jeszcze?

centrumperspektywa

Mało czasu, mało pomysłów. Ostatnio nic nie przychodzi mi do głowy, w związku z tym nie wiem o czym napisać. Może macie jakieś pomysły,  zapytania, myśli - o czym chcielibyście przeczytać? 

Myślę też, że  może coraz więcej się słucha niż czyta. Można wtedy robić dwie rzeczy na raz;) 

Jestem po urlopie, wypoczęta, może  umysł jeszcze odpoczywa;) ale mam nadzieję, że się ożywi z refleksjami.

Póki co,  proszę czytelników o wyrozumiałość. 

czy jesteśmy idiotami?

centrumperspektywa

 

Kościół od dawna wie, że spowiedź pozwala na trzymanie w garści ludzkich słabości, a księża znali ludzkie dusze jak nikt inny. Kościół musi trzymać ludzi „w garści-w ciemnocie „bo przecież księża, biskupi itp. dzięki temu funkcjonują i od dawna chcą narzucać swoją wolę jako jedynie słuszną ideologię, co sprawia, że wyłania się biegun przeciwny. Jednocześnie warto nadmienić, że najbardziej wzmacniamy to, z czym walczymy. PO walczyło zaciekle z PiS-em, straszyło PiS-em i co z tego wyszło?

Polska jest jeszcze rajem dla religii katolickiej- ale mam nadzieję, że to się zmieni, a premier Polski nie będzie jakąś ustawą zmuszał mnie do śpiewania kolęd w Kościele.

Tak sobie myślę, że zgodnie z naszą flagą biało -czerwoną tak właśnie jesteśmy podzieleni -prawica i lewica. W tym miejscu aż się prosi przytoczyć słynny eksperyment psychologiczny -Jane Eliot postanowiła przeprowadzić w swojej klasie niezwykły eksperyment. Podzieliła uczniów na dwie grupy, kierując się kolorem ich oczu. Jednej grupie powiedziano, że jest ważniejsza od drugiej i należy ją lepiej traktować. Wystarczył jeden dzień, by grupa „wyższa” zachowywała się gorzej w stosunku do drugiej, a grupa „niższa” stała się niepewna siebie. Następnie grupy zamieniły się, aby każdy mógł doświadczyć tego samego. Eksperyment Elliot spotkał się z negatywnymi reakcjami, ale pokazał sposób działania uprzedzeń i stereotypów.

Więcej na stronie http://psychokompot.pl/2017/12/04/eksperyment-jane-elliot-niebiesko;ocy/

i teraz dla każdego staje się jasne, jaki mechanizm występuje pomiędzy dwoma grupami.

kościelni — anty kościelni

- p.aborcji — za aborcją

- PiS — np. PO

- ci za deszczem — ci przeciwko deszczowi

Itp.

Tu i ówdzie wycieka nienawiść zarówno z jednej, jak i drugiej strony, co widać w komentarzach i podejściu do siebie, to walka na przekonania, mity i stereotypy, w które wierzymy, że tak powinno być i racja jest po naszej stronie, no to jesteśmy biało-czerwoni.

Zaczynam się ustawiać na granicy w miejscu, w którym łączą się dwa kolory -:)))

Jak pokochać lęki?

centrumperspektywa

Czy pozwalamy, aby strach nas kontrolował?

Czy przywiązujemy się do cierpienia?

Czy przywiązujemy się do młodości?

Czy źródło lęku jest w biblijnym wężu?

Jak czerpać spokój z lęku?

Czy musimy mieć poczucie kontroli?

Poniżej buddyjskie spojrzenie na sprawę:)Z każdym oddechem ....

centrumperspektywa

Pragnę  polecić stronę i  książki, które można za darmo sobie ściągnąć, ale można też wpłacić na fundację parę groszy. Pozycje te  wydane  są przez Fundację Theravada. Bardzo ciekawe opracowania dla osób zainteresowanych tematyką duchową i uczeniem się  medytacji.  Medytowanie, jak też rozluźnianie się, panowanie nad myślami jest bardzo ważne dla zdrowia a tym samym higieny psychicznej.  Jak sobie zapracujemy tak najczęściej mamy.

 

link http://theravada.pl/ksiazki

© Centrum Psychologiczno-Rozwojowe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci