Menu

Centrum Psychologiczno-Rozwojowe

Helena Zarzecka

Tylko bez potępienia

centrumperspektywa

W książce pt. " Zdrowie emocjonalne" Osho mówi ciekawie o emocjach. Czasami te poglądy są bliskie terapii poznawczo-behawioralnej.

To, że nasz umysł ocenia, nie jest już dla nikogo tajemnicą. To, że większość uczuć pochodzi z naszej własnej oceny również. To nie fakty wywołują w nas uczucia, a raczej ich ocena.

Osądzając zdarzenia, pozbawiamy się głębszego wglądu w emocje. Nic nie jest trwale- nawet nasze osądy. Wszystko się zmienia i dlatego nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ponieważ ona już jest inna. Tak, jak inni my jesteśmy z każdym doświadczeniem.

Zamiast oceny — on/ona jest głupia, jestem do niczego itp. zadajemy sobie pytania, np. takie:

Co nas zraniło? Gdzie nas zraniło? Dlaczego nas to zraniło? Co z tym zrobić? Jaka emocja za tym stoi?

Przy czym umiejętność zrozumienia a umiejętność znalezienia rozwiązania to dwie strony tego samego zjawiska. Jeśli rozumiem sytuację, to mogę z niej wyjść. Jeśli nie rozumiem sytuacji, to jestem w nią uwikłana/y.

Myślę, że przy okazji mówi On o bardzo ważnej rzeczy — depresja.

Obecnie to taka nagminna bolączka i jakże emocjonalnie dokuczliwa. Osho zaznacza, że nie należy potępiać depresji czy innej choroby, jak też nie potępiać własnych odczuć — nie osądzać, nie oceniać, nie potępiać a tylko zrozumieć. Twierdzi On, że depresja jest, ponieważ gdzieś we wnętrzu tkwi gniew, złość w negatywnej formie. Depresja to gniew, który przyjął negatywną formę. Samo słowo de....presja mówi nam o tym, że coś jest pod presją. Jeśli energię gniewu trzymamy, to jesteśmy pod presją- to nas osłabia. Co zatem robić? Puścić gniew, puścić złość...pozwolić na przepływ uczuć i na pojawienie się gniewu. Kiedy wydobędzie się gniew, to depresja odejdzie....

W następnym odcinku jak pozbywać się energii złości.

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • kobietawbarwachjesieni

  Świetne masz wpisy. Kształcące, a jednocześnie dostępne dla każdego. Dziękuję i pozdrawiam.

 • nazumi13

  Bardzo lubię tę książkę Osho, ze względu na takie właśnie mądre intuicje, jakie wyraża :-) Choć z depresją niekoniecznie jest tak, jak o tym mówi. Czytałem o niej sporo. Znam wiele osób, które na nią cierpią istnieją i istnieją też jej różne przyczyny i rodzaje.

 • nazumi13

  Choć tam, gdzie istnieją zranienia, często istnieje także taka tłumiona złość, której Osho przeciwstawia piękno chwilowego i szczerego gniewu, żywionego w dobrej wierze, które jest jak błyskawica rozjaśniająca niebo. Spośród osób w ciężkiej depresji, z którymi los mnie zetknął, w jednych wyczuwałem taką złość, a w innych zupełnie nie. Mimo swej mądrości Osho czasami patrzy na życie raczej jak mistyk lub filozof, niż jak psycholog, który bardziej różnicuje zjawiska i wystrzega się uogólnień. Ale to prawda, że ludzi będących w depresji zbyt często i bezrefleksyjnie się potępia, jakby ich stan był przez nich całkowicie zawiniony.

 • nazumi13

  Potępiać najczęściej, niestety, łatwiej niż rozumieć (: Osho miał dobre, kochające serce i co najważniejsze - sam czuł się człowiekiem wolnym.

 • centrumperspektywa

  kobietowbarwach jesieni, bardzo miło czytać mi taki komentarz. Dziękuję, jesteś taka ciepła i wspierająca:))

 • centrumperspektywa

  Nazumi też tak myślę, ze wszelkie uogólnienia nie mogą być do końca prawdziwe o ile nasze przekonania, racjonalizacje czy osądy w ogóle są prawdziwe. Przecież to kwestia chyba tylko tego, jak kto na siebie samego spojrzy, jak sobie poradzi.
  pozdrawiam mocno i niczego nie potępiamy :))))

© Centrum Psychologiczno-Rozwojowe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci